Мета та завдання навчальної дисципліни
Метою даної навчальної дисципліни є формування умінь і навичок, які дають змогу робити вірний вибір будівельного матеріалу з урахуванням експлуатаційних умов, передбачати економію витрат на матеріали, зниження маси будівель і споруд; підвищувати ефективність за рахунок одержання матеріалів і виробів з заданими властивостями, використання енергозберігаючих і безвідходних технологій виготовлення будівельних матеріалів.
Завданням дисципліни є надання здобувачам навичок самостійно ставити та вирішувати на інженерному рівні задачі, пов’язані з виробництвом будівельних матеріалів та виробів, а також прогнозування властивостей матеріалів, які використовуються в будівництві, їх поводження в конструкціях з урахуванням складу і структури.
В результаті вивчення даного курсу здобувач повинен:
Знати:
- Визначення, властивості, особливості основних видів будівельних матеріалів;
- Взаємозв’язок структури і експлуатаційних властивостей будівельних матеріалів;
- Технологію, суть процесів та явищ на різних стадіях виготовлення будівельних матеріалів і виробів;
Вміти:
- Встановлювати можливість застосування відповідних будівельних матеріалів;
- Вибирати конструкційні будівельні матеріали за їх структурою та фізико-механічними характеристиками;
- Використовувати принципи отримання будівельних матеріалів оптимальної будови з необхідними технічними характеристиками на основі знань про їх склад та внутрішню будову.
За результатами вивчення дисципліни у здобувачів вищої освіти формуються наступні компетентності:
ЗК1. Здатність реалізувати свої права і обов’язки як члена суспільства, усвідомлювати цінності громадянського (вільного демократичного) суспільства та необхідність його сталого розвитку, верховенства права, прав і свобод людини й громадянина України.
ЗК2. Здатність зберігати та примножувати моральні, культурні, наукові цінності і досягнення суспільства на основі розуміння історії та закономірностей розвитку предметної області, її місця у загальній системі знань про природу і суспільство та у розвитку суспільства, техніки і технологій, використовувати різні види та форми рухової активності для активного відпочинку та ведення здорового способу життя.
ЗК4. Знання та розуміння предметної області і професійної діяльності.
ЗК 7. Здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями.
ЗК9. Здатність оцінювати та забезпечувати якість виконуваних робіт.
ФК2. Здатність застосовувати у професійній діяльності досягнення науки, інноваційні та комп’ютерні технології, сучасні машини, обладнання, матеріали і конструкції.
ФК6. Здатність ефективно використовувати сучасні будівельні матеріали, вироби і конструкції у водній інженерії при проектуванні, зведенні та реконструкції об’єктів професійної діяльності.
ФК8. Здатність визначати та оцінювати навантаження і напружено-деформовані стани ґрунтових основ та інженерних споруд.
ФК11. Здатність оцінювати існуючу сировинну та виробничу базу будівельної індустрії та здійснювати розрахунки їх потреби.
ФК13. Здатність впроваджувати інноваційні технології, сучасні машини та обладнання при будівництві, експлуатації та реконструкції об’єктів професійної діяльності.
ФК16. Здатність здійснювати технічну експлуатацію, нагляд та догляд за станом об’єктів професійної діяльності, обстеження їх технічного стану, їх технічне обслуговування та ремонт.
ФК19. Здатність розраховувати техніко-економічні показники запроектованих і функціонуючих об’єктів професійної діяльності.
РН5. Знати технологічні процеси виготовлення та області застосування будівельних матеріалів, виробів та конструкцій.
РН7. Виконувати інженерні розрахунки ґрунтових основ та конструкцій об’єктів професійної діяльності.
РН12. Організовувати та управляти технологічними процесами будівництва, експлуатації, ремонту й реконструкції об’єктів професійної діяльності, згідно з вимогами охорони праці, безпеки життєдіяльності та захисту довкілля.
РН19. Визначати показники природних та техногенних умов території, об’єкту, робочої зони, а також будівельних матеріалів та якості готової продукції із застосуванням спеціалізованих інструментів, приладів та обладнання відповідно до стандартів і вимог метрологічної служби України.
Програма навчальної дисципліни
Змістова частина 1.
Тема 1. Властивості будівельних матеріалів
Загальні відомості про будівельні матеріали. Класифікація основних властивостей будівельних матеріалів. Фізичні та механічні властивості будівельних матеріалів. Фізико-хімічні, хімічні та технологічні властивості будівельних матеріалів. Визначення середньої густини та насипної щільності будівельних матеріалів.
Тема 2. Природні кам’яні матеріали
Загальні відомості та класифікація гірських порід. Породоутворювальні мінерали. Вивержені гірські породи. Осадові гірські породи. Метаморфічні гірські породи. Видобування й обробка природного каменю та матеріали і вироби з нього.
Тема 3. Керамічні матеріали та вироби
Загальні відомості та класифікація керамічних матеріалів та виробив. Сировинні матеріали. Загальна технологічна схема виготовлення керамічних виробів. Стінові матеріали та вироби. Вироби для зовнішнього та внутрішнього облицювання будівель. Санітарно-технічна кераміка. Вироби спеціального призначення. Визначення водопоглинання цегли. Визначення якості цегли за зовнішнім оглядом.
Тема 4. Скло і вироби з мінеральних розплавів
Загальні відомості та сировинні матеріали для скла. Технологія виготовлення скла. Властивості скла. Види скла і вироби з нього. Ситали та шлакоситали.
Тема 5. Метали у будівництві
Загальні відомості та класифікація металів. Виробництво і види чавуну. Виробництво і види стали. Кольорові метали і їх сплави. Термічна обробка стали.
Тема 6. Мінеральні в’яжучі речовини
Загальні відомості та класифікація мінеральних в’яжучих речовин. Гіпсові в’яжучи речовини. Визначення строків тужавіння гіпсового тіста. Повітряне будівельне вапно. Магнезіальні в´яжучі речовини. Рідке скло та кислототривкий кварцовий цемент. Гідравлічне вапно та романцемент. Портландцемент та технологія виробництва. Спеціальні види цементу.
Тема 7. Будівельні бетони
Загальні відомості та класифікація бетонів. Матеріали для важких бетонів. Бетонна суміш і добавки до неї. Проектування складу важкого бетону. Властивості важкого бетону. Бетони спеціального призначення. Бетоні на пористих заповнювачах. Крупнопористий бетон. Ніздрюваті бетони.Визначення міцності бетону в конструкціях.
Змістова частииа 2.
Тема 8. Будівельні розчиниКласифікація будівельних розчинів. Властивості та види будівельних розчинів. Визначення рухомості розчину. Спеціальні розчини. Сучасні розчини.
Тема 9. Залізобетонні вироби і конструкції
Загальні відомості та класифікація залізобетонних виробів. Арматура та армування залізобетонних виробів. Види залізобетонних виробів. Способи виробництва збірних залізобетонних виробів. Формування та твердіння виробів
Тема 10. Штучні кам’яні матеріали і вироби на основі мінеральних в’яжучи речовини
Силікатні вироби та матеріали. Вироби на основі гіпсових та магнезіальних в’яжучих. Азбестоцементні вироби. Сучасні матеріали на основі мінеральних в’яжучих речовин.
Тема 11. Органічні в’яжучі матеріали і вироби на їх основі
Загальні відомості. Бітумні в’яжучі речовини та їх властивості. Дьогтеві в’яжучи речовини та їх властивості. Асфальтові та дьогтьові бетони і розчини. Матеріали на основи бітумів та дьогтей.
Тема 12. Полімерні матеріали та вироби
Загальні відомості та класифікація полімерних матеріалів та виробив. Основні компоненти полімерних матеріалів та виробив. Основні властивості полімерних матеріалів та виробив. Матеріали та вироби на основі полімерів.
Тема 13. Теплоізоляційні та акустичні матеріали
Загальні відомості та класифікація теплоізоляційних матеріалів. Органічні теплоізоляційні матеріали. Неорганічні теплоізоляційні матеріали. Використання місцевої сировини та відходів виробництва для виготовлення теплоізоляційних матеріалів. Акустичні матеріали.
Тема 14. Матеріали та вироби з деревини
Загальні відомості та будова деревини. Основні властивості деревини. Вади деревини. Шляхи підвищення довговічності дерев’яних конструкцій. Матеріали та вироби з деревини. Будівельні конструкції з деревини.
Тема 15. Лакофарбові матеріали
Загальні відомості та класифікація лакофарбових матеріалів. Зв’язуючи речовини для лакофарбових складів. Пігменти для лакофарбових складів. Визначення вꞌязкості лакофарбових матеріалів.
- Teacher: Володимир Кравченко