Магістерська підготовка, яка орієнтована на підготовку фахівців у сфері науково-дослідної роботи, висуває нові вимоги щодо глибокого усвідомлення студентами-магістрантами сутності наукового пізнання, аналізу науки як специфічної форми пізнання, духовного виробництва і соціального інституту; ознайомлення із загальними закономірностями розвитку науки, її структурою, рівнями, методологією і методами наукового пізнання. На це розрахована нова навчальна дисципліна «Філософія і методологія наукового пізнання». Проблеми наукового пізнання також детально вивчаються в курсі філософії для аспірантів.
Дисципліна базується на знанні філософії, перш за все на таких її розділах як теорія пізнання, діалектика, на соціології, основах наукового дослідження і забезпечує формування світоглядної позиції майбутнього науковця, озброює філософськими основами та методологією наукового пізнання, забезпечує кваліфіковане проведення наукових досліджень, написання наукових робіт.
Курс передбачає проведення лекційних, семінарських занять та самостійної роботи. Вивчення курсу завершується заліком.
У процесі засвоєння навчальної дисципліни магістрант повинен
знати:
− структуру і функції сучасного наукового знання і тенденції його історичного розвитку, методологію наукового пізнання;
− глобальні тенденції зміни наукової картини світу, світоглядні, методологічні та інші філософські основи сучасного наукового знання;
− проблеми, пов’язані з впливом науки і техніки на розвиток сучасної цивілізації;
уміти:
− орієнтуватися в складних філософських питаннях сучасної науки і способах їх вирішення; застосовувати отримані знання в процесі наукових досліджень;
− передбачувати та аналізувати з етичної точки зору наслідки наукової діяльності, обґрунтовувати і відстоювати пріоритет етичних цінностей.