Незважаючи на те, що реформування земельних відносин проводиться в Україні вже понад 26 років, проблема економіко-правового захисту прав землевласників зберігає свою актуальність. Відсутність ефективної системи забезпечення й захисту прав на землю вимагає від покупців надзвичайної кмітливості, спеціальних знань і глибокого розуміння ризиків, пов’язаних з інвестиціями в нерухомість. Нерідкі випадки, коли на одну й ту ж земельну ділянку могли бути видані декілька правовстановлюючих документів різним особам, або в результаті розгляду судових спорів власники позбавляються прав на земельні ділянки.
В останні роки набуло особливої популярності «земельне рейдерство» позбавлення прав на ділянки за допомогою спеціально інсценованих бізнес-конфліктів, судових рішень, а також використання «слабких місць» кадастрово-реєстраційної системи, законодавчих прогалин і суперечностей. В Україні, на відміну від багатьох країн, не здійснюється державне регулювання ріелторської діяльності, що в комплексі з недостатньо високим рівнем правової обізнаності українських громадян, створює сприятливі умови для шахрайства й махінацій з правами на землю, а також оскарження договорів купівлі-продажу, обміну, дарування земельних ділянок у судовому порядку.
Мета вивчення навчальної дисципліни «Судова експертиза в землеустрої» є володіння методами проведення судової експертизи, що дозволить:
- організувати комплексну оцінку об’єктів землевпорядної документації;
- перевірити відповідність проектної землевпорядної документації вимогам земельного законодавства;
- підвищити якість розробки землевпорядної документації;
- впровадити передові методи проектування та досягнення науково-технічного прогресу;
- регулювання плати за землю;
- підвищити науково-технічний та професійний рівень виконавців судової експертизи землевпорядної документації.
Завдання вивчення дисципліни «Судова експертиза в землеустрої» такі:
• формування знань та володіння нормативно-правовими актами стосовно відповідного вивчення;
• аналіз та оцінка землевпорядної документації щодо відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам, правилам;
• підготовка обґрунтованих висновків для об’єктів судової експертизи.
- Teacher: Ігор Пєсков