Навчальна дисципліна «Опір  матеріалів» вивчається здобувачами вищої освіти за освітньою програмою першого бакалаврського рівня спеціальностей 191 «Архітектура та містобудування», 192 «Будівництво та цивільна інженерія», 194 «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології» на 2 курсі у 3 і 4 семестрах.

  Опір матеріалів є наукою про  інженерні  методи  розрахунку  на  міцність, жорсткість і  стійкість елементів конструкцій, деталей машин і приладів та надає необхідні знання механічних властивостей реальних матеріалів.

Опір  матеріалів, як основний розділ механіки твердого деформованого тіла,  вивчаючи  поведінку  різних  матеріалів  під  впливом  сил,  вказує,  як підібрати  для  кожного  елемента  конструкції  необхідний  матеріал  і  поперечні  розміри  за умови повної надійності роботи і найбільшого здешевлення конструкції.

Мета.  Дати здобувачу вищої освіти знання і практичні навички їх застосування по основам розрахунків на міцність, жорсткість і стійкість типових елементів конструкцій.

Завдання. Освоєння методів дослідження напружено – деформованого стану елементів конструкцій інженерних споруд, вивчення механічних властивостей різноманітних конструкційних матеріалів та ознайомлення з критеріями оцінки міцності  матеріалів і конструкцій.

У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач вищої освіти повинен

знати: основні залежності механіки деформованих тіл та гіпотези, які формують розрахункову модель об’єкту; основні співвідношення і рівняння опору матеріалів, методи розв’язання задач міцності, жорсткості і стійкості; методи забезпечення міцності і жорсткості елементів конструкцій;

вміти:  проводити експериментальні дослідження з метою вивчення механічних властивостей реальних матеріалів; застосовувати теоретичні знання і навички для вирішення конкретних інженерних задач; вирішувати питання оптимального проектування; грамотно використовувати довідкову та спеціальну літературу.

Кінцева мета вивчення курсу «Опір матеріалів» – придбання навичок самостійної творчої роботи на всіх етапах: складання розрахункової моделі, використання відповідного математичного апарату, аналізу одержаних результатів.