Фахівець зі спеціальності - це унікальний спеціаліст-експерт із розвитку плодових культур і винограду, агроном-експерт з продажу професійного садового інструменту та реманенту, сортовипробувач, експерт з регіонального розвитку у напряму плодоовочівництва. Спеціалісти з організації та ведення господарської діяльності в сучасних агроформуваннях: фахівці з вирощування та захисту плодових насаджень, овочевих, баштанних рослин, ягідних культур і винограду; наукові співробітники в науково-дослідних установах. Перевагами фахівця є унікальність, мобільність, стабільний фінансовий дохід і великий попит на ринку праці.

Агрохімія – обов’язкова дисципліна підготовки здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, що спрямована на підготовку висококваліфікованих фахівців у галузі  ефективного застосування органічних, мінеральних, бактеріальних добрив та інших агрохімічних засобів з метою науково обґрунтованого використання ґрунтів, збереження і підвищення їх родючості, збільшення врожайності та покращення якості рослинницької продукції. Вивчення даного курсу дозволить здобувачам вищої освіти набути навичок проведення аналізу агрохімічних властивостей ґрунтів конкретних господарств, розробки системи удобрення зрошуваних і незрошуваних сівозмін, окремих сільськогосподарських культур з урахуванням вмісту елементів живлення в ґрунті, розробки заходів хімічної меліорації ґрунтів. Агрохімії, як дисципліні, належить провідне значення у формуванні фахівців аграрного сектору для практичної роботи в сільськогосподарському виробництві та наукової роботи в науково-дослідних установах

Дисципліна «Селекція та насінництво плодово-ягідних і овочевих культур» є обов’язковим компонентом освітньої програми підготовки здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня зі спеціальності 203 Садівництво, плодоовочівництво та виноградарство агрономічного факультету, вивчення якої відбувається в сьомому семестрі четвертого року навчання.  

Дисципліна «Селекція та насінництво плодово-ягідних і овочевих культур» спрямована на удосконалення теоретичної бази біологічної освіти здобувачів для розуміння фундаментальних основ селекції, пізнання закономірностей спадковості та мінливості з метою практичного застосування генетики як основи селекції. Селекція тісно пов’язана з насінництвом, яке є продовженням роботи з сортом або гібридом, забезпечуючи його чистоту, швидке розмноження та впровадження у виробництво результатів селекційної роботи. Селекція та насінництво широко використовує розробки таких наук, як ботаніка, фізіологія, біохімія, генетика, цитологія, рослинництво, землеробство, фіто- і ентомологія, екологія, технологія переробки та зберігання продуктів рослинництва.

Мета навчальної дисципліни «Селекція та насінництво плодово-ягідних і овочевих культур» – формування у здобувачів вищої освіти знань з наукових основ селекції плодово-ягідних та овочевих культур, виведення нових сортів і гібридів окремих культур, а також умінь і практичних навичок з планування і організації селекційного процесу та проведення сортовипробування і експертизи сортів та гібридів на відмітність, однорідність та стабільність.

За результатами вивчення навчальної дисципліни «Селекція та насінництво плодово-ягідних і овочевих культур» здобувач

повинен знати:

  •   законодавчу базу України в сфері селекції, насінництва, сортового та насіннєвого контролю;
  •   організацію і структуру селекційно-насінницької роботи в Україні та за кордоном;
  •   сучасні тенденції та напрямки селекції плодово-ягідних та овочевих культур в контексті змін екологічних та економіко-технологічних факторів;
  •   генетичні та біологічні особливості розмноження плодово-ягідних та овочевих  культур з метою використання їх в селекції, насінництві та розсадництві;
  •   теоретичні та практичні рекомендації щодо розробки напрямів удосконалення селекційного процесу плодово-ягідних та овочевих культур;
  •   методику проведення державної кваліфікаційної експертизи та порядок районування сортів і гібридів сільськогосподарських культур;
  •   спеціальні методичні прийоми та агротехнічні заходи для отримання високоякісного садивного матеріалу з урахуванням біологічних особливостей культури; економічні аспекти проведення сортозаміни та сортооновлення.

повинні вміти:

  •   планувати, організовувати та проводити роботи в сфері селекції і насінництва плодово-ягідних та овочевих культур;
  •   розробляти та вдосконалювати схеми селекційного і насінницького процесу; 
  •   використовувати новітні методи отримання оздоровленого від хвороб садивного матеріалу;
  •   здійснювати заходи з стандартизації та сертифікації садивного матеріалу.

Дисципліна "АГРОФАРМАКОЛОГІЯ" розглядає аспекти правильного, раціонального і безпечного застосування пестицидів щодо людини, корисних тварин та навколишнього середовища. Вивчення даної дисципліни є необхідною умовою для планування та проведення майбутніми фахівцями із садівництва, плодоовочівництва та виноградарства заходів регулювання чисельності шкідливих організмів за допомогою хімічного методу.

МЕТА ВИКЛАДАННЯ КУРСУ: знайомство з сучасним асортиментом пестицидів дозволених до використання на території України, регламентом їх застосування; формування у здобувачів вищої освіти теоретичних знань та практичних навичок розробки і проведення заходів хімічного захисту рослин. 

ВИКЛАДАЧІУРСАЛ ВЯЧЕСЛАВ ВАЛЕНТИНОВИЧ, кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри ботаніки та захисту рослин,  ХОДОС ТЕТЯНА АНАТОЛІЇВНА, асистент кафедри ботаніки та захисту рослин

Навчальна дисципліна «Фітопатологія» є обов’язковим компонентом освітньої програми підготовки здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня зі спеціальності 203 «Садівництво, плодоовочівництво та виноградарство» на агрономічному факультеті, вивчення якої відбувається в четвертому семестрі другого року навчання. Дисципліна знайомить здобувачів вищої освіти з поняттям – хвороби рослин, причинами їх виникнення, етіологією, діагностичними ознаками, біологічними особливостями розвитку патогенів різних таксономічних груп та їх систематикою. Вивчення дисципліни дозволить майбутнім фахівцям визначати походження та збудників патологічних станів рослин, розробляти ефективні системи контролю поширення та розвитку фітопатогенних організмів у посівах польових культур й насадженнях плодово-ягідних культур та винограду, науково обґрунтовувати застосування імунологічних, агротехнічних, біологічних  та хімічних методів інтегрованих систем захисту рослин від збудників хвороб.

МЕТА ВИКЛАДАННЯ КУРСУ: формування у здобувачів вищої освіти теоретичних знань та практичних умінь щодо діагностики хвороб сільськогосподарських культур, стратегії інтегрованої системи захисту рослин від фітопатогенних організмів на основі поєднання різних методів управління процесами взаємодії сільськогосподарських рослин з абіотичними та біотичними чинниками, що можуть викликати патологічні стани та спричиняти втрати продуктивності агрофітоценозів.

ВИКЛАДАЧІ: ДУДЧЕНКО ВОЛОДИМИР ВІКТОРОВИЧ – член-кореспондент НААН, д-р е.н., професор кафедри ботаніки та захисту рослин. СТЕЦЕНКО ІРИНА ІГОРІВНА – асистент кафедри ботаніки та захисту рослин, д-р філософії.

Дисципліна «Фізіологія рослин з основами біохімії» є обов’язковим компонентом освітньої програми підготовки здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня зі спеціальності 203 Садівництво, плодоовочівництво та виноградарство агрономічного факультету, вивчення якої відбувається в третьому семестрі другого року навчання. «Фізіологія рослин з основами біохімії» – інтегративна дисципліна, яка вивчає життєві функції рослинного організму, закономірності і механізми перебігу основних фізіолого-біохімічних процесів (фотосинтез, дихання, водний режим, мінеральне живлення, ріст і розвиток, стійкість та адаптація до несприятливих факторів), а також принципи їх взаємодії. Пізнання механізмів фізіологічних процесів на рівні цілісного рослинного організму дасть змогу майбутнім фахівцям ефективно управляти агроценозами з метою забезпечення максимальної реалізації їх генетичного потенціалу продуктивності. «Фізіологія рослин з основами біохімії» як фундаментальна біологічна наука дозволяє отримати глибокі теоретичні знання про метаболічні функції рослин, найважливіші процеси синтезу та утилізації органічних речовин, які становлять основу формування врожаїв сільськогосподарських культур.

МЕТА ВИКЛАДАННЯ КУРСУ: формування у здобувачів вищої освіти системи професійних знань і умінь щодо структурно-функціональної організації рослинних організмів, закономірностей перебігу основних фізіолого-біохімічних процесів та ефективного управління ними.

ВИКЛАДАЧІ: МАРКОВСЬКА ОЛЕНА ЄВГЕНІЇВНА – доктор с.-г. наук, професор кафедри ботаніки та захисту рослин, ГРЕЧИШКІНА ТАМАРА АНДРІЇВНА – асистент кафедри ботаніки та захисту рослин.